Stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Stowarzyszenie Środkowopomorska Grupa Działania powstało w lipcu 2015 r. i jest partnerstwem trójsektorowym w skład którego wchodzą podmioty sektora publicznego, społecznego, gospodarczego i mieszkańcy. SŚGD jest największą z 12 lokalnych grup działania w województwie zachodniopomorskim i jedną z największych w Polsce. Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2014 – 2020, która została złożona w konkursie ogłoszonym przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego uzyskała 98% możliwych do zdobycia punktów i dzięki temu zajęła 1 miejsce ex aequo z Darłowską Lokalną Grupą Rybacką. Pozwoliło nam to podpisać umowę z Samorządem Województwa Zachodniopomorskiego na realizację strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, a w ślad za tym pozyskać 15 mln złotych, które zostaną teraz przeznaczone na lokalne inicjatywy, nowe miejsca pracy, rozwój gospodarczy, inwestycje w infrastrukturę turystyczną i rekreacyjną na terenie gmin wchodzących w skład Stowarzyszenia ŚGD. Obszar ten to aż 15 jednostek samorządu terytorialnego – Gmina Będzino, Gmina Biesiekierz, Gmina Bobolice, Miasto Darłowo, Gmina Darłowo, Gmina Malechowo, Gmina Manowo, Gmina Mielno, Gmina Polanów, Gmina Postomino, Gmina Sianów, Miasto Sławno, Gmina Sławno, Gmina Świeszyno, Gmina Tychowo. Lokalna Grupa Działania w ramach przyznanych środków będzie ogłaszać konkursy o dofinasowanie w ramach następujących przedsięwzięć: Zakładanie działalności gospodarczej, Rozwój przedsiębiorstw, Infrastruktura turystyczna i rekreacyjna, Działania informacyjne i promocyjne oraz Wydarzenia aktywizacyjne i integracyjne.
W poprzedniej perspektywie finansowej w ramach pilotażowego programu Leader + w latach 2006 - 2008 oraz w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013 działaliśmy jako fundacja na obszarze 11 gmin (Gmina Będzino, Gmina Biały Bór, Gmina Biesiekierz, Gmina Bobolice, Gmina Malechowo, Gmina Manowo, Gmina Mielno, Gmina Polanów, Gmina Sianów, Gmina Świeszyno, Gmina Tychowo). Wymogi nowego programu narzuciły konieczność aplikowania o środki na rozwój obszarów wiejskich w nowej formie prawnej – jako stowarzyszenie.
Celami Stowarzyszenia są:
- opracowanie i realizacja Lokalnej Strategii Rozwoju zwanej dalej „LSR",
- wspieranie rozwoju gospodarczego obszaru objętego LSR, w tym m.in.: rozwój produktów regionalnych, turystyki, przedsiębiorczości, zasobów ludzkich, społeczeństwa obywatelskiego i informacyjnego, poprawę estetyki miejscowości na obszarze działania LGD i bezpieczeństwa mieszkańców, edukację estetyczną i artystyczną mieszkańców, aktywizację gospodarczą i zawodową, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i patologiom społecznym, propagowanie zdrowego trybu życia oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego na obszarze działania LGD,
- działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, przeciwdziałanie pogorszeniu stanu środowiska, działanie na rzecz ochrony środowiska i klimatu,
- wspieranie działań na rzecz ekologii i ochrony zwierząt, ochrona dziedzictwa przyrodniczego,
- upowszechnianie turystyki, kultury fizycznej i sportu powszechnego wśród dzieci i młodzieży,
- działania na rzecz rozwoju infrastruktury drogowej gwarantującej spójność terytorialną w zakresie włączenia społecznego,
- działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,
- przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, ograniczenie ubóstwa, pomoc osobom niepełnosprawnym, chorym, bezrobotnym, bezdomnym, samotnym, działania służące wyrównywaniu szans grup słabszych i zagrożonych wykluczeniem społecznym,
- pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób,
- działanie na rzecz rozwoju nauki, oświaty, wychowania, edukacji, sportu i turystyki,
- działanie na rzecz rozwoju ekonomii społecznej,
- wspieranie organizacji pozarządowych działających dla rozwoju regionu,
- wspieranie rozwoju kultury i sztuki oraz ochrona dziedzictwa kulturowego,
- wspieranie prawidłowego rozwoju i aktywizacja dzieci i młodzieży,
- podejmowanie innych działań mających na celu rozwój obszarów wiejskich na terenie działania LGD.
W skład Stowarzyszenia Środkowopomorska Grupa Działania wchodzi 15 gmin:
Stowarzyszenie Środkowopomorska Grupa Działania była beneficjentem pomocy w ramach poddziałania „Wsparcie przygotowawcze"; działanie Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.



Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Operacja w ramach Programu, w działaniu M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER w zakresie działania 19.1 Wsparcie przygotowawcze współfinansowana jest ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014 – 2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wyniki operacji: wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich (6B) poprzez realizację planu włączenia społeczności lokalnej w przygotowanie LSR.
Obecnie STOWARZYSZENIE ŚRODKOWOPOMORSKA GRUPA DZIAŁANIA w ramach umowy z Zarządem Województwa Zachodniopomorskiego realizuje Strategię Rozwoju Lokalnego i jest współfinansowana jest z środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, obejmującego:
- realizację LSR;
- bieżące funkcjonowanie LGD, zapewniające sprawną i efektywną pracę LGD, w tym sprawne funkcjonowanie biura LGD
oraz doskonalenie zawodowe osób uczestniczących w realizacji LSR;
- zatrudnienie pracowników w określonym przepisami rozporzadzenia wymiarze i ponoszenie kosztów ich zatrudnienia;
- aktywizację mieszkańców i innych podmiotów z obszaru LSR związaną z realizacją LSR;
- zapewnienie wsparcia dla potencjalnych beneficjentów w opracowaniu projektów, przygotowaniu wniosków i realizacji
projektów, w szczególności prowadzenie przez LGD doradztwa na rzecz potencjalnych beneficjentów LSR.
Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Wskaźnikiem osiągnięcia celu operacji w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" jest finansowy postęp we wdrażaniu LSR, w zakresie wsparcia, o którym mowa w art. 35 ust.1 lit.b rozporządzenia nr 1303/2013. Miernikiem postępu bedzie wartość podstawy ustalenia kwoty pomocy, o której mowa w par. 14 ust.4 i 5 rozporządzenia.
Źródło (opracowanie mapy): Rokart System Koszalin

GMINA BĘDZINO

GMINA BIESIEKIERZ

GMINA BOBOLICE

MIASTO DARŁOWO

GMINA DARŁOWO

GMINA MALECHOWO

GMINA MANOWO

MIASTO SŁAWNO

GMINA MIELNO

GMINA POLANÓW

GMINA POSTOMINO

GMINA SIANÓW

GMINA SŁAWNO

GMINA ŚWIESZYNO

GMINA TYCHOWO
Obszar objęty działaniem Środkowopomorskiej Grupy Działania obejmuje północno-wschodni fragment województwa zachodniopomorskiego o łącznej powierzchni 3 046 km2.
Liczba ludności zamieszkującej obszar Środkowopomorskiej Grupy Działania to 130 853 osoby.
Członkowie stowarzyszenia:
Zarząd Stowarzyszenia Środkowopomorska Grupa Działania
Piotr Górniak
Prezes
Monika Tarnowska
Wiceprezes
Wojciech Wiśniowski
Wiceprezes
Biuro
Aleksandra Wołujewicz
Dyrektor Biura
Monika Kostrzewska
Specjalista ds. promocji i obsługi projektów
Aleksandra Karolczak
Specjalista ds. administracji i obsługi projektów
Paulina Witemberg
Specjalista ds. organizacyjno - biurowych
Dominika Chyży
Asystent ds. obsługi projektów