Dotacje 2023-2027
Zasady ubiegania się o wsparcie – informacje podstawowe
W ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027 (FEPZ 2021-2027) planujemy szeroko zakrojone działania, które będą przyczyniać się do włączenia społecznego i poprawy szans na rynku pracy mieszkańców.
SŚGD dzięki środkom Europejskiego Funduszu Społecznego+ (EFS+) jako beneficjent projektu grantowego udzielać będzie grantów na realizację zadań służących aktywizacji społeczno-zawodowej mieszkańców obszaru LSR w celu zwiększenia szans na zatrudnienie. Podmioty uczestniczące w projekcie (grantobiorcy) zostaną wybrane w drodze otwartego naboru. Realizacja projektów w formule grantowej oznaczać będzie, że to LGD po przeprowadzeniu naboru wniosków zawiera z grantobiorcami umowy, wypłaca granty, monitoruje realizację zadań i wskaźników oraz rozlicza wydatki poniesione przez grantobiorców.
Kto może ubiegać się o wsparcie?
Podmioty publiczne i społeczne, w szczególności Jednostki Samorządu Terytorialnego, jednostki organizacyjne i stowarzyszenia JST, podmioty ekonomii społecznej zajmujące się aktywizacją społeczno-zawodową rodzin i osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (w tym: centra integracji społecznej, kluby integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej), instytucje pomocy i integracji społecznej, instytucje resocjalizacyjne, instytucje opiekuńczo-wychowawcze, instytucje rynku pracy, podmioty działające na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej, których podstawowym zadaniem nie jest działalność gospodarcza.
Typy projektów
Działania realizowane w projekcie, powinny być skupione na grupie docelowej, w kierunku ich powrotu na rynek pracy i z uwzględnieniem różnorodnych form wynikających z Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027 (Działanie 6.14 Aktywna integracja na obszarach objętych Lokalną Strategią Rozwoju) wyszczególnionych poniżej:
- Wsparcie aktywizacyjne na rzecz rodzin, społeczności i osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz ich otoczenia, a także osób biernych zawodowo poprzez usługi integracji:
- społecznej, której celem jest nabycie, przywrócenie lub wzmocnienie kompetencji społecznych, zaradności, samodzielności i aktywności społecznej;
- edukacyjnej, której celem jest nabycie lub potwierdzenie kwalifikacji ogólnych lub zawodowych dostosowanych do potrzeb rynku pracy;
- zdrowotnej, której celem jest wyeliminowanie lub złagodzenie barier zdrowotnych utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie lub powodujących oddalenie od rynku pracy (jako jeden z elementów projektu). Finansowanie usług zdrowotnych jest możliwe w zakresie działań o charakterze diagnostycznym lub profilaktycznym.
- zawodowej, której celem jest pomoc w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru lub zmiany zawodu,wyposażenie w kompetencje i kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności pożądane na rynku pracy, pośrednictwo zawodowe oraz pośrednictwo pracy, pomoc w utrzymaniu zatrudnienia;
- o charakterze środowiskowym integrującym środowiska lokalne np. uczestnictwo w kulturze, zwiększanie kompetencji w zakresie spędzania czasu wolnego (jako jeden z elementów projektu).
- Profilaktyka wykluczenia społecznego przy wykorzystaniu środowiskowych form aktywizacji społecznej, skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży, wyłącznie jako wsparcie towarzyszące, niezbędne do aktywizacji osób i rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym (kluby samopomocy, świetlice środowiskowe, kluby młodzieżowe, kluby pracy) – jako uzupełnienie działań wskazanych w typie projektu 1.
- Wsparcie dla pracodawców w celu tworzenia ułatwień dla zatrudniania osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz osób biernych zawodowo obejmujące m.in.:
- poradnictwo psychologiczne,
- coaching pracowniczy,
- mentoring,
- wsparcie trenera pracy,
- zatrudnienie tłumacza języka migowego,
- szkolenia z zakresu rodzajów niepełnosprawności i wynikających z nich barier,
- działania informacyjno-edukacyjne związane z niwelowaniem stereotypów dot. zatrudnienia osoby z niepełnosprawnościami.
Zaplanowane w ramach projektu formy wsparcia muszą być zgodne z uwarunkowaniami odnoszącymi się do sposobu realizacji i zakresu projektu określonymi w aktualnej na dzień ogłoszenia naboru wersji Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021 – 2027.
Jeśli w projekcie stosowane są instrumenty i usługi rynku pracy analogiczne jak wskazane w Ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, to są one realizowane w sposób i na zasadach określonych w tej ustawie i odpowiednich aktach wykonawczych do ustawy.
Grupa docelowa
Grupę docelową stanowią osoby bierne zawodowe i zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, o których mowa w podrozdziale 4.2 pkt 1 b-o aktualnych na dzień ogłoszenia naboru Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021 – 2027 oraz ich rodziny i otoczenie zamieszkujące obszar działania SŚGD.
a) osoby bierne zawodowo;
b) osoby lub rodziny korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej zgodnie z ustawą o pomocy społecznej lub kwalifikującym się do objęcia wsparciem pomocy społecznej, tj. spełniającym co najmniej jedną z przesłanek określonych w art. 7 tej ustawy;
c) osoby, o których mowa w art. 1 ust. 2 o zatrudnieniu socjalnym,
d) osoby przebywające w pieczy zastępczej lub opuszczające pieczę zastępczą oraz rodzinom przeżywającym trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, o których mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;
e) osoby nieletnie, wobec których zastosowano środki zapobiegania i zwalczania demoralizacji i przestępczości zgodnie z ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich oraz osobom nieletnim zagrożonym demoralizacją i przestępczością;
f) osoby przebywające i opuszczające młodzieżowe ośrodki wychowawcze i młodzieżowe ośrodki socjoterapii, o których mowa w ustawie o systemie oświaty;
g) osoby z niepełnosprawnościami;
h) członkowie gospodarstw domowych sprawujących opiekę nad osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu;
i) osobom potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu;
j) osobom opuszczającym placówki opieki instytucjonalnej, w tym w szczególności domy pomocy społecznej;
k) osobom w kryzysie bezdomności, dotkniętym wykluczeniem z dostępu do mieszkań lub zagrożonym bezdomnością;
l) osoby odbywające karę pozbawienia wolności, objętym dozorem elektronicznym;
m) osoby korzystające z programu FE PŻ;
n) osoby należącym do społeczności marginalizowanych, takich jak Romowie
o) osoby objętym ochroną czasową w Polsce w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę
Kwota i intensywność wsparcia
Wartość grantu przekazanego grantobiorcy nie może przekroczyć równowartości 200 000,00 euro. Kwota grantu, jaka będzie zakontraktowana w ramach zawieranych umów o powierzenie grantu uzależniona będzie od aktualnego kursu euro.
Poziom dofinansowania z EFS+ wyniesie 85% kosztów kwalifikowalnych projektu, pozostałą część stanowić będzie budżet państwa i wkład własny, który zostanie procentowo określny we właściwym naborze wniosków o powierzenie grantów.